Açık Prostat Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Açık Prostat Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Açık prostat ameliyatı, prostat idrar kesesinin alt kısmına konumlanmış yaklaşık 20 gram ağırlığında erkeklere özgü bir salgı bezidir. Prostat erkeklerde spermlerin beslenmesini sağlar. Bu sayede döllenmenin gerçekleşmesine yardımcı olur. Yaklaşık 18-20 yaşına kadar çok aktif değildir. Ancak bu yaşlardan sonra aktifleşerek büyümeye başlar.

Prostat büyümesi prostatı oluşturan dokularda kanser oluşmadan selim bir şekilde çoğalması anlamına gelmektedir. Prostatın neden büyüdüğü tıp dilinde kesinlik kazanmamıştır. 45 yaşını aşmış erkeklerde hormonlarda yaşanan bazı dengesizliklerden dolayı prostatta büyüme gözlemlenebilir. İleri yaş ya da ailede prostat hastalığının mevcut olması hastalığın riskini arttıran faktörler arasında yer alır.

Prostat yeni doğmuş bir erkekte yaklaşık 1 nohut tanesi kadar olur. 20 yaşına kadar büyüyerek erişkin boyutlara ulaşır. 20 yaşından 40-45 yaşlarına kadar aynı boyutlarda kalır ve bu yaşlardan sonra yeniden büyümeye başlar. Prostat büyümesi genellikle 50'li yaşlarda belirti vermeye başlar. Prostat büyümesi artık yaşam sonuna kadar devam eder ve büyüyen prostat her kişide aynı hızda büyümez.

Açık Prostat Ameliyatı, Günümüzde teknolojik imkânlar sayesinde çok iri olan prostatların tedavisi için açık prostat ameliyatı kullanılmaktadır. Prostat ameliyatı ile prostatın büyüyen kısmı tamamen çıkartılır. Hastane de yatma süresi yaklaşık 3-7 gün kadardır. Açık prostat ameliyatı Açık prostat ameliyatı göbek altından açılan ufak bir kesi sayesinde yapılır. Ameliyatın ardından oluşan kesi yarasının iyileşme süreci yaklaşık 1 haftadır. Bazı vakalarda ise iyileşme süreci 2 haftaya ulaşabilir. Ameliyat anında oluşabilecek kanama için kan vermek uygun görülebilir.

Açık Prostat Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Prostat Boyutları

Prostat Boyutları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İyi Huylu Prostat Büyümesi

İyi Huylu Prostat Büyümesi

Prostat Büyümesi Bitkisel Tedavi

Prostat Büyümesi Bitkisel Tedavi

Prostat Kanseri Ameliyatı

Prostat Kanseri Ameliyatı

Prostat Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Büyüklüğü

Prostat Büyüklüğü