Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Prostat Kanseri

Prostat Kanseri

Prostat kanseri, cilt kanserinden sonra erkeklerde en fazla görülen kanser türüdür. Erkeklerde kansere bağlı ölümlerde de ikinci sırada yer almaktadır. Prostat spesifik antijen (PSA) testi sayesinde, bu kanserin erken tanısı mümkündür. Bu testin uygulanması sayesinde, prostat kanserinden ölümler azalma göstermiştir. Prostat erkek genital sistemindeki, mesane çıkışı çevresinde olan ve meni akışkanlığını sağlayan salgı bezidir. İçeriği salgıyı yapan hücreler ve destek dokularından oluşmuştur. Erken tanı konmazsa, kanser lenf ve kan damarlarıyla çevre dokulara yayılabilir. En fazla çevre lenf düğümleriyle kemiklere yayılım gösterir. Ayrıca karaciğer, akciğer ve vücutta olan diğer organlara yayılım gösterebilir.

Prostat kanseri nedenleri ve risk faktörleri nelerdir?


Bu kanser türü 70 yaşın üzerindeki erkeklerde %50 oranında, 90 yaşın üzerindeki erkeklerin genellikle tamamında mikroskobik düzeyde hesaplanır. Sağlıklı olan erkeklerin yaşam boyu prostat kanseri olma riski yaklaşık %17 kadardır. Bu yaklaşık 6 erkekten birini etkileyen kanser türü olduğunu gösterir. PSA testinin 1980'li yıllarda bulunmasıyla birlikte, hastalıktan ölüm oranları düşüş göstermeye başlamıştır. Bu konuda ABD tarafından yapılan araştırmada, her yıl 250 bin erkekte bu kanserin belirlendiği, bunların %95 kadarının 45 yaşın üzerinde olduğu tespit edilmiştir.

Prostat kanserinin nedenleri hakkında tam olarak kesin bilgiler bulunmamaktadır. Fakat genetik yatkınlığın, çevre koşullarının etkili olduğu düşünülmektedir. Bu konuda yaş faktörü, ailede prostat kanserinin olması, beslenmede yağlı besinlerin daha fazla tüketilmesi, hormonlar, kadmium, A ve D vitaminleri gibi risk faktörlerinin olduğu düşünülür. Özellikle kişinin yaşı ve aile geçmişi önemli risk faktörleridir. Normalde 50 yaşından sonra erkeklere prostat kanseri değerlendirilmesi yapılırken, ailesinde kanserin olması halinde araştırmalar 40 yaşından itibaren başlatılmaktadır. Tahminlere göre bu kanserlerin babadan oğula %10 oranında genetik olarak geçtiği düşünülmektedir. Ayrıca hastaların çocuklarında ya da kardeşlerinde görülme riski 2-9 kat daha fazladır.

Prostat kanserinin önlenmesimümkün mü?


Prostat kanserinin latent formu ve klinik aktif form olmak üzere, iki farklı formu bulunmaktadır. Latent formunda hastalık yaşam boyu bile tanı konmadan sessiz bir seyir izlerken, klinik aktif formda kanser prostat dışına çıkarak ilerlemektedir. Bu kanserin tam olarak nedenleri bilinmediğinden, çoğu zaman önlenmesi mümkün olmaz. Fakat yeni gelişmelerle hastalarda diyet ve yaşam şekli değişimleriyle riskin azaltılabileceği belirlenmiştir. Bunun için kişilerin domates, soya fasulyesi, yeşil çay, omega 3 içeren besinler tüketmesi prostat kanseri riskini azaltabilir. Ayrıca düzenli egzersiz yapılması da tavsiye edilir. Fazla kilolardan kaçınılması, kolesterol değerlerinin kontrol altında tutulması, yağlı gıdalardan ve kırmızı etten uzak durulması gerekir.

Prostat kanserinde tanı nasıl konulur?


Bu kanser türü hastalarda genellikle check up sırasında uygulanan PSA testi sırasında saptanır. Nadir olarak erken dönemde belirtiler meydana gelebilir. İdrar yaparken zorlanma, idrar akım hızının azalması, sıkça idrara çıkma gibi yakınmalar, yaşla birlikte iyi huylu prostat büyümesiyle bağlantılıdır. Kanserde meydana gelen büyüme ise daha çok ileri safhalarda prostatın dış kapsülü tarafında olur ve idrar çıkışını zorlar. Yapılan rektal muayenede ele gelen sertlik olması halinde biyopsi yapılmalıdır.

Parmakla rektal muayene: bu muayenede doktor prostatın dışında tümör olması açısından sertlik ya da düzensizliği kontrol eder. Prostat kanserinde hastaların %25 kadarında PSA düzeyleri normal olmasına rağmen, kanserin tanısı bu muayene sonucunda tespit edilen sertlik ve düzensizlikle koyulur.

Prostat spesifik antijen PSA testi: PSA değeri kanda proteine bağlı olarak ya da serbest olarak iki farklı şekilde bulunur. Prostat kanseri serbest PSA ölçülmesiyle daha kolay teşhis edilir. Normal değer 0-4 arasında kabul edilir. Ancak genç yaştaki kişilerde bu sınır daha aşağıya çekilmiştir. Bu değer 40-49 yaş arasında 2,5 ng / ml, olurken, 50-59 yaş arasında 3,5 ng / ml olarak belirlenmiştir. Yaşın ilerlemesiyle bu değer 5,5 ng / ml değerlerine kadar çıkmaktadır. Bunun dışında prostat kanseri açısından PSA hızının yıllık olarak artışı, PSA dansitesi biyopsi yapılma kararında etkili olmaktadır.

Trans rektal ultrason eşliğinde biyopsi (TRUS): Biyopsi TRUS ile yapılır. Bu rektal yolla yapılan ultrasonografi aygıtıdır. Batın ultrasonuna göre, prostatı yakından gösterdiğinden avantajlı olur. Bazı durumlarda biyopsi yapılmadan da kullanılır. Ultrasona eklenen parçayla prostat dokularından doku örneği alınabilir. Biyopsi hastanın yaşı ve prostat büyüklüğü gibi unsurlar değerlendirilerek uygulanır.

Prostat kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Prostat kanseri 4 evre halinde sınıflandırılır. Hastalara tanı koyulduktan sonra kanserin evresine göre tedavi seçenekleri uygulanır. Bunlar cerrahi, hormon tedavisi ve radyoterapi şeklinde uygulanır. Tedavi lokal veya sistemik şekilde olabilir. Lokal tedaviler cerrahi ve radyoterapi şeklinde uygulanır. Burada amaç kanseri yok etmektir. Özellikle kanserin yayıldığı durumlarda kontrolü sağlamak için uygulanır. Sistematik tedavi ise kanserin yayılmasını önlemek için uygulanır. Tedavide tümörün evresi, hastalığın belirtileri ve hastanın genel sağlık durumu dikkate alınır. Hastalar tedavi konusunda bilgilendirilerek, tedavi sürecine geçilir. Hormon tedavilerinde ise kanser hücrelerinin gelişmesi ve çoğalması için gerekli olan erkeklik hormonları yani androjeni azaltmak için uygulanır. Testisler erkeklik hormonu testosteron üretim yeridir. Az miktarda böbrek üstü bezlerinde de üretilir. Bu nedenle hormon tedavisi ilaçlarla ve cerrahiyle bu hormonları azaltmak ve kanserin gelişmesini önlemek için uygulanır. Cerrahi tedavide prostatın bir bölümü ya da tamamı alınabilir. Hormon tedavisi kapsamında ise testislerin alınması gündeme gelebilir.

Prostat kanserinin evrelenmesi

Prostat kanseri hastalarında tedaviler evrelere göre sınıflandırılır. Erken evredeki hastalarda, prostat spesifik antijen kan seviyesi PSA, Gleason puanı tedavinin belirlenmesinde yardımcı olacak bilgiler vermektedir. Bu kanser hastalığı da diğer kanserlerde olduğu gibi, numaralarla isimlendirilir.
  • Evre I: bu evrede kanserli hücreler prostat bezinde sınırlı olur ve prostatın bir bölümüne yayılmış haldedir. Hastanın PSA değeri ve Gleason puanı düşük olur.
  • Evre II: bu ilk evreden biraz daha ilerlemiştir. Fakat kanser hücreleri hala prostat beziyle sınırlı olur.
  • Evre III: bu evrede kanserli hücreler prostatın çevresindeki doku kapsülüne yayılmış haldedir. Bu sperma kesesini de yani sperm üreten bezleri de kapsayabilir.
  • Evre IV: bu evreye gelindiğinde, kanser hücreleri lenf bezlerine, organlara ya da sperma kesesiyle beraber prostat dışında olan yapıya kadar yayılmıştır.
  • Tekrarlayan prostat kanseri: bu tür kanserler cerrahi müdahaleyle, radyoterapi ve hormonal tedaviyle iyileşmiş, ancak yeniden ortaya çıkmış olan prostat kanseridir.
Son Güncelleme : 19.01.2024 22:00:25
Prostat Kanseri ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Prostat Kanseri Yorumları
şifre

0 Yorum Yapılmış "Prostat Kanseri"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Prostat Değerleri
Prostat Değerleri
Prostat değerleri, erkeklerde var olan üreme sisteminin bir organı ile ilgilidir. Adı geçen sistemin parçası olan organ mesanin alt tarafında, bağırsakların ön kısmında yer almaktadır. Bu organın temel görevi sperm hücrelerini koruyarak kalitelerini ...
Prostat Boyutları
Prostat Boyutları
Prostat boyutları, prostat erkeklerin mesane boynunda yer alan bir salgı bezidir. Bu organın iyi huylu ya da habis diye tabir edilen tümörleri vardır ve en fazla rahatsızlanan erkek organıdır. Normalde 4-6 cm, anteropasterior çapı 2-3 cm ölçülerinde ...
Prostat Masajı
Prostat Masajı
Prostat masajı, sağlık açısından yararları olduğu için prostat bezine hafifçe dokunularak yapılan bir masajdır. Bu uygulama cinsel işlevin yerine getirilmesinde ve prostatı ilgilendiren bazı sağlık sorunlarında yararlı olabilir. Bu tıbbi ortamda yapı...
Prostat Kanseri Öldürürmü
Prostat Kanseri Öldürürmü
Prostat Kanseri Öldürür Mü, Prostat kanseri erkeklerde en çok görülen kanserler arsında yer almaktadır. Dünyanın çevresel olarak büyük bir değişime uğraması nedeniyle yediğimiz içtiğimiz her şey neredeyse hazır hale gelmiş durumdadır. Bu durum ise he...
Prostat İltihabına İyi Gelen Bitkiler
Prostat İltihabına İyi Gelen Bitkiler
Prostat iltihabına iyi gelen bitkiler, Prostat erkek üreme sistemine ait olan önemli organlardan biridir. Prostat iltihabı ya da prostat kanseri gibi erkeklerde sık görülen ciddi hastalıklarla erken teşhis ve tedavi hatanın yaşam kalitesi için önemli...
Prostat Ameliyatı Sonrası
Prostat Ameliyatı Sonrası
Prostat ameliyatı sonrası, hastanın prostat ameliyatından sonra hastanede ne kadar süre takip altında olacağı, sondanın ne kadar takılı kalacağı ve iyileşmenin ne kadar sürede olacağı uygulanmış olan cerrahinin türüne göre değişir. Cerrahinin sonunda...
Prostat Kireçlenmesi
Prostat Kireçlenmesi
Prostat kireçlenmesi, doğuştan erkeklerde bulunan prostat organında meydana gelen bir sağlık problemini ifade etmektedir. Bu sağlık sorunu bazı durumlarda erkekteki cinsel organda şekil ya da duruş bozukluklarına neden olabileceği gibi oldukça ciddi ...
Prostat Ağrısı
Prostat Ağrısı
Prostat ağrısı, her erkekte bulunan bir salgı bezidir. Erkeklerin yaşı ilerlediğinde prostat iltihaplanması, iyi huylu prostat büyümesi ya da prostat kanseri gibi sorunların olması gayet doğaldır. Genellikle akut prostat iltihabı olan insanların bir ...
Açık Prostat Ameliyatı
Açık Prostat Ameliyatı
Açık prostat ameliyatı, prostat idrar kesesinin alt kısmına konumlanmış yaklaşık 20 gram ağırlığında erkeklere özgü bir salgı bezidir. Prostat erkeklerde spermlerin beslenmesini sağlar. Bu sayede döllenmenin gerçekleşmesine yardımcı olur. Yaklaşık 18...
Prostat Başlangıcı
Prostat Başlangıcı
Prostat Başlangıcı: Prostat, erkeklerde görülen genellikle 45 ila 50-55 yaşlarında görülmeye başlayan prostat büyümesi, prostatın normal halinden fazla irileşmesi olarak seyrederken bazıları da kansere dönüşebiliyor. İşemenin yavaşlamasıyla kendini g...
Prostat Hipertrofisi
Prostat Hipertrofisi
Prostat hipertrofisi, erkeklerde prostat bezinin büyümesi ve idrar yollarını sıkıştırması olarak ortaya çıkar. Bu selim yani iyi huylu kanser olmayan bir büyümedir. Bu sorun genellikle 30 yaşından itibaren etkili olmaya başlar, 60 yaşından sonra erke...
Prostat Çayı
Prostat Çayı
Prostat Çayı, Prostat çayı, prostat ve prostatit için süper bir bitki karışımıdır. İlaçlara tedavi vermeyen, cerrahi operasyondan çekinen prostat hastaları için, uzun zamandır üzerinde çalışılan ve çok yol katedilen Prostat Bitkisel Tedavi Yöntemleri...

 

Prostat Değerleri
Prostat Boyutları
Prostat Masajı
Prostat Kanseri Öldürürmü
Prostat İltihabına İyi Gelen Bitkiler
Prostat Ameliyatı Sonrası
Prostat Kireçlenmesi
Prostat Ağrısı
Açık Prostat Ameliyatı
Prostat Başlangıcı
Prostat Hipertrofisi
Prostat Çayı
Prostat Hacmi
Prostat İlaçları
Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma
Kronik Prostat İltihabı
Prostat Diyeti
Prostat Büyümesi Bitkisel Tedavi
Prostat Büyüklüğü
Prostat Bitkisel Tedavi
Prostat Büyümesine İyi Gelen Bitkiler
Kronik Prostat
Prostat Ne İyi Gelir
Prostat Biyopsisi
Prostat İltihabı Belirtileri
Lazerle Prostat Ameliyatı
Prostat
İyi Huylu Prostat Büyümesi
Prostat Ameliyatı
Prostat Kanseri
Popüler İçerik
Prostat Hacmi
Prostat Hacmi
Prostat hacmi, erkeklerde idrar kesesinin hemen altında prostat bezi bulunur. Prostat bezi idrarın dışarı atıldığı üretrayı çevreler. Prostatın görevi...
Prostat İlaçları
Prostat İlaçları
Prostat ilaçları, özellikle iyi huylu prostat büyümesi teşhisi konulan hastalara tavsiye edilmektedir. Belirtilerin hastaları rahatsız etmesinde ve ya...
Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma
Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma
Prostat ameliyatı sonrası idrar kaçırma, erkeklerde bulunan prostat bezi zamanla büyüdüğünden idrar sorunu oluşmaktadır. Özellikle 50 yaşın üzerinde o...
Kronik Prostat İltihabı
Kronik Prostat İltihabı
Kronik prostat iltihabı, meni içeriğine katkı yapan prostat bezinin içinde kanal yapıları bulunmaktadır. Bu kanallara ilk başta E. coli denilen bakter...
Prostat Diyeti
Prostat Diyeti
Prostat diyeti, prostat özellikle 45-50 yaş üzeri erkeklerde görülen ve farklı şekillerde kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Prostat kanseri olduk...
Prostat Büyümesi Bitkisel Tedavi
Prostat Büyümesi Bitkisel Tedavi
Prostat büyümesi bitkisel tedavi, erkeklerde bulunan ve belli bir yaşa gelindiğinde sorun olan bir organdır. Yaşları ilerlemiş olan erkeklerde sıklıkl...
Prostat Büyüklüğü
Prostat Büyüklüğü
Prostat büyüklüğü, prostat erkek üreme sisteminde spermlerin beslenmesine ve ejakülasyon anında spermlerin taşınmasını sağlayan sıvıyı üreten önemli b...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Prostat Değerleri
Prostat Boyutları
Prostat Masajı
Prostat Kanseri Öldürürmü
Prostat İltihabına İyi Gelen Bitkiler
Ultrason Sonrası Prostat 70cc Çıktı
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Ultrason Sonrası Prostat 70cc Çıktı
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024