Lazerle Prostat Ameliyatı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Lazerle Prostat Ameliyatı

Lazerle prostat ameliyatı, prostat doğumdan itibaren her erkekte üreme sisteminde bulunan bir organdır. Prostat, idrar torbası çıkışı ve etrafını tamamen saran bir salgı bezidir. Salgı bezi idrar yollarını koruyucu ve meni üretimi için salgı üretir. Normalde bir kestane büyüklüğünde ve yaklaşık 20 gram ağırlığında olan organ belli bir yaştan sonra büyümeye başlar.

Prostat Belirtileri Nelerdir?
  • İdrar yapılmasına rağmen yapılmamış hissi yaşanır.
  • Sık aralıklarla idrara çıkma isteği oluşur.
  • İdrar kesik kesik yapılabilir.
  • İdrar yapılırken yanma ve ağrı hissi oluşabilir.
  • İdrar yaparken ıkıntı yaşanabilir.
  • İdrar kaçırma sorunu oluşabilir.
  • İdrar yapıldıktan sonra damlama görülebilir.
  • Özellikle geceleri idrara çıkma isteği oluşabilir.
Prostat hastalığında prostatın bir kısmı ya da tümü çıkarılarak sorun çözülebilir.

Lazerle Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lazerle prostat tedavisi hasta için oldukça konforlu bir tedavi seçeneğidir. Hücrelerde hızlı emilim yaratarak büyüyen prostat buharlaştırılır v e prostatın çevresini kaplayan ince kısmı onarır. Ayrıca kanama riski hiç yoktur. Derin dokulara kadar ulaşmadığı için oldukça güvenli bir tedavi seçeneğidir. Lazerle prostat tedavisinde sonuç tıpkı açık ve kapalı prostat ameliyatlarında olduğu gibi kalıcıdır.

Lazerle prostat ameliyatından sonra hastanın iyileşme süreci oldukça kolay ve kısadır. Ameliyat gerçekleştikten sonra hasta birkaç saat içinde taburcu edilir ve normal hayatına dönebilir. Diğer ameliyat seçeneklerine göre lazerle prostat ameliyatında hastada sonda kalma süresi çok daha kısadır. Sonda alındıktan sonra hasta üzerinde gerekli değerlendirmeler yapılarak hasta güvenle evine gönderilebilir.

Lazerle prostat ameliyatında kanama riski yok denecek kadar azdır. Erkek üreme organı çevresinde bulunan sinirler ve idrarı tutmayı sağlayan kaslar lazer prostat ameliyatında herhangi bir zarara uğramaz. Dolayısı ile hasta ameliyat sonrasında idrar kaçırma ya da sertleşme gibi sorunlara maruz kalmaz.

Lazerle Prostat Ameliyatı Yorumları

soru

Ahmet

23 Nisan 2024 Salı

Erkeklerde yaş ilerledikçe prostat olma riskinin arttığı söyleniyor. Prostat belirtileri nelerdir? Ameliyat seçeneklerinden lazer ile prostat ameliyatı nasıl yapılır? Ayrıca lazer prostat ameliyatı sonrası hastanın neler ile karşılaştığı konusunda detaylı bilgi verir misiniz?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Prostat belirtileri genellikle idrar yapmada zorluk, sık idrara çıkma, gece sık idrara kalkma, idrar akışında zayıflama ve mesaneyi tam boşaltamama hissi şeklinde ortaya çıkar. Lazer ile prostat ameliyatı, BPH (Benign Prostat Hiperplazisi) tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu ameliyatta, lazer enerjisi kullanılarak prostat dokusu buharlaştırılır veya kesilir. Ameliyat sonrasında hastalar genellikle birkaç gün hastanede kalır ve idrar sondası kullanılır. Sonda çıkarıldıktan sonra idrar yapma sırasında biraz yanma ve sıkışma hissi olabilir. Tam iyileşme süresi bireysel farklılıklar gösterebilir, ancak hastalar genellikle birkaç hafta içinde normal aktivitelerine dönebilirler.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Prostat Ne İyi Gelir?

Prostat Ne İyi Gelir?

Prostat Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Belirtileri ve Tedavisi

Popüler İçerikler

Prostat Kanseri Ameliyatı

Prostat Kanseri Ameliyatı

Editörün Seçtiği

Prostat Diyeti Listesi

Prostat Diyeti Listesi

İlginizi Çekebilir

Prostat Hacmi

Prostat Hacmi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Prostat Boyutları

Prostat Boyutları

Prostat Hipertrofisi

Prostat Hipertrofisi

Prostat Bitkisel Tedavi

Prostat Bitkisel Tedavi

Prostat Değerleri Kaç Olmalıdır?

Prostat Değerleri Kaç Olmalıdır?

Prostat Ameliyatı

Prostat Ameliyatı