Prostat Boyutları
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Prostat Boyutları

Prostat boyutları, prostat erkeklerin mesane boynunda yer alan bir salgı bezidir. Bu organın iyi huylu ya da habis diye tabir edilen tümörleri vardır ve en fazla rahatsızlanan erkek organıdır. Normalde 4-6 cm, anteropasterior çapı 2-3 cm ölçülerinde olan bir yapıdır. Fakat tümörlerin gelişmesiyle birlikte prostat boyutları da değişime uğramaktadır. %60-70 oranında periferik zarda gelişen prostat kanseri, iyi huylu prostat büyümesi prostat boyutlarını değiştirmektedir. Erkeklerde 55 yaşından itibaren %25 oranında obstrüktif işeme semptomları olduğu belirlenmiştir. İyi huylu prostat büyümesinin de sebebi tam olarak bilinmese de endokrin kontrollü olduğu bilinir. Bu transizyonel zondan gelişme gösterir.

Prostat ağırlığı normalde 18-20 gram olur. Boyutlarında değişim olduğunda ağırlığı da değişmektedir. Erkeklerde içi ve dış olarak 2 adet idrar tutma büzüğü sfinkter bulunur. Mesane ve prostatın birleştiği yerde iç sfinkter, prostattan sonra leğen kemiğinin tabanındaki kaslardan oluşan ve idrar tutmayı ve yapmayı istemli olarak gerçekleştiren dış sfinkter yer alır.

Prostat salgı bezi meninin ortalama %10-20 kadar sıvı bölümünü meydana getirir. Bunun içinde yer alan maddeler, spermin vajinal ortamda enfeksiyonla karşılaşmasına engel olmak, 2-30 dakika içinde akışkan hale gelmesine yardımcı olmaktadır. İstemsiz kasılan iç büzük spermin mesaneye geriye kaçışını önler.

Prostat boyutlarının değişmesi anlaşılabilir mi?

Prostat erkeklerde belirli bir yaştan sonra, özellikle 40 yaşından itibaren büyüme gösterir. Büyüme ilerleyen yaşlarda daha fazla olur. Bu normalde fark edilemez. Fakat iyi huylu prostat büyümesi olsa da mesane boynunda yer almasından ötürü erkeklerde idrar sorunları görülmeye başlar. İdrar yapmada zorlanma, idrarı kesik kesik yapma, idrar yaparken ağrı ve yanma olması gibi belirtiler baş gösterir. Bu nedenle erkekler genellikle idrar sorunları olduğundan, doktora giderler. Bu muayene ve tetkikler sırasında, prostat boyutları değerlendirilerek iyi huylu ya da habis tümörler tespit edilebilir. Ayrıca kanda PSA değerleri de bu konuda aydınlatıcı bilgiler verebilir.

Prostat Boyutları Yorumları

soru

navruz

25 Mayıs 2024 Cumartesi

prostatımın boyutları 42 x 29 mm 59 yaşındayım normalmi

Cevap yaz
cevap

Zevkan

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba Prostat erkeklerde belirli bir yaştan sonra, özellikle 40 yaşından itibaren büyüme gösterir. Büyüme ilerleyen yaşlarda daha fazla olur. Bu normalde fark edilemez. Fakat iyi huylu prostat büyümesi olsa da, mesane boynunda yer almasından ötürü erkeklerde idrar sorunları görülmeye başlar. Eğer ki idrar yapmanızı engelliyorsa normal değildir. Bir uzmana görünmelisiniz.

soru

hasan koç

26 Nisan 2024 Cuma

prostat ölçümü 57 cc çıktı 68 yaşındayım nrmal kaç olmalıyıdı

Cevap yaz
cevap

Üstek

31 Ağustos 2018 Cuma

Prostat, yaş ilerledikçe erkekler de büyüme yapar. İyi huylu bu büyümeler erkeklerin mesanesinde baskı yapacağı için idrarı damla damla gelir ve mesaneyi boşaltmadığı için sık sık idrar yapma ihtiyacı doğar. Kötü huylu prostatlar da ameliyat gerekebilir. Geç kalınması durumun da prostat kanserine de yol açabilir. üroloji doktoruna gidilmesi gereke bilir.

soru

naci yuksel

10 Nisan 2024 Çarşamba

prostat bezi boyutu 55cc
n
edir

55 cc anlamı nedir

a

Cevap yaz
cevap

Şahnisa

20 Ağustos 2018 Pazartesi

1 cc 1 grama eşittir. 55 cc 55 gram yapmaktadır. Genç yaşlarda ortalama 18-20 gram olan prostat bezi 40 yaşlardan itibaren büyümeye başlar. Daha detaylı bilgi için doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Lazerle Prostat Ameliyatı

Lazerle Prostat Ameliyatı

Popüler İçerikler

Prostat Bitkisel Tedavi

Prostat Bitkisel Tedavi

Editörün Seçtiği

Prostat Boyutları

Prostat Boyutları

Prostat Hacmi

Prostat Hacmi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İyi Huylu Prostat Büyümesi

İyi Huylu Prostat Büyümesi

Prostat Ameliyatı

Prostat Ameliyatı

Prostat Büyümesine İyi Gelen Bitkiler

Prostat Büyümesine İyi Gelen Bitkiler

Prostat Büyümesi Bitkisel Tedavi

Prostat Büyümesi Bitkisel Tedavi

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma