Prostat Ameliyatı Sonrası
06 Temmuz 2024

Prostat Ameliyatı Sonrası


Prostat ameliyatı sonrası hastaların hastanede ne kadar süre takip altında kalacağı, sondanın ne kadar süre takılı kalacağı ve iyileşme süresi, uygulanan cerrahinin türüne göre değişir. Cerrahinin sonunda, prostat cerrahisinde kullanılan Foley adı verilen özel kateter sonda, idrar kanalının içinden mesaneye yerleştirilir. Sondanın bir kanalından mesane içine serum verilir ve mesane yıkanır. Bu sayede pıhtıyla sondanın tıkanması engellenir, diğer kanaldan verilen idrar ve sıvı ise drene edilir. Bu sonda, TUR tekniği ve lazerle prostat enükleasyonu sonrasında genellikle 2-3 gün, lazerle vaporizasyonda 1-2 gün kadar, açık ya da laparoskopik cerrahiden sonra 4-5 gün süreyle takılı kalır.

Hastalara hastanede oldukları sürede antibiyotik tedavisi uygulanır. Doktorların çoğu, enfeksiyonu önlemek amacıyla cerrahiden önce ve sonra antibiyotik tedavisi uygular. Bazı doktorlar ise sonuçlara göre bu tedaviyi uygular. Sondanın alınmasından sonra, idrarda kan tanecikleri veya pıhtı atılması olabilir. Bu, ameliyat edilen alanın iyileşmesinin etkisidir. Özellikle hafif kanamalar prostat ameliyatından sonra normal kabul edilir. Koyu renkte ve sürekli kanamalar ise mutlaka doktora bildirilmelidir. Bu dönemde hastaların bol su içerek, idrarla yara bölgesinin yıkanmasını sağlamaları önemlidir.

Prostat Ameliyatından Sonra Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Hastalar eve döndüklerinde ilk haftayı istirahat halinde geçirmelidir. Kapalı ameliyat bile olsa, ağrı hissetmeseniz bile kendinizi iyileşme döneminde olarak kabul etmelisiniz. Kendini iyi hissedenler sadece doktorun izin verirse, normal yaşamına geri dönebilir. Ancak ilk haftada kendinizi zorlayacak, ıkınma gerektirecek hareketlerden kaçınmalısınız.
  • Ameliyat bölgesini ve mesaneyi idrarla yıkamak için bol su içilmelidir.
  • Bağırsak hareketleri yüzünden ıkınmaktan kaçınılmalıdır.
  • Kabızlık etkisi yapabilecek diyetlerden uzak durulmalıdır.
  • Ağır kaldırmaktan kaçınılmalı, araç kullanılmamalıdır.

Prostat Ameliyatından Sonra Normal Yaşam

Hastalar kendilerini iyi hissetseler de ameliyat yerinin tam olarak iyileşmesi en az 1-2 ay alır. Bu dönemde bazı sorunlar yaşanabilir. Bunlar;
  • İşemede Zorluk Çekme: Sonda alındıktan sonra genellikle idrar akışında artış olur. Ancak bazı hastalarda bu zamanla gözlenebilir. Bu süreçte bir süre rahatsızlık duyulabilir, ani işeme isteği ve sık idrara çıkma durumu gelişebilir. Bunlarda zamanla düzelme olmazsa, doktora bilgi verilmelidir.
  • İdrar Kaçırma: Ameliyattan önce mesane idrarı boşaltmak için oldukça zorlanıyordu. Bu nedenle idrar fonksiyonlarında düzelme belli bir süre alır. Bu nedenle bazen idrar kaçırma gibi durumlar gelişebilir. Bu zamanla düzelir.
  • Kanama: 1-2 hafta süreyle ameliyat bölgesindeki yara kabuklarının gevşemesi nedeniyle, idrarın başında ya da sonunda damlama şeklinde kanama görülebilir. Bu durumda telaşlanmadan su alımının artırılması ve dinlenme yararlı olacaktır. Eğer idrarın rengi koyulaşırsa, idrar yaparken rahatsızlık olursa doktora bilgi verilmelidir.

Prostat Ameliyatından Sonra Cinsel Fonksiyon

Erkeklerin çoğunluğunda prostatla ilgili ameliyatlardan sonra cinsel gücün etkilenmesi, haz alma gibi endişeler olur. Ancak uygulanan cerrahi tekniklerde ereksiyon kaybı olma olasılığı düşüktür. Bazı erkeklerde cinsel fonksiyonlarda azalma olsa dahi, bu zaman içinde düzelmektedir. Bu ameliyatlardan sonra sadece meni mesaneye geri kaçtığından, meni oranında azalma olabilir. Bunun görülme oranı %75 kadardır. Bu sorun, grip tedavisi için kullanılan psödoefedrin içeriği olan ilaçlarla giderilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Prostat İltihabı Belirtileri

Prostat İltihabı Belirtileri

Prostat Kanseri Öldürür mü?

Prostat Kanseri Öldürür mü?

Prostat Boyutları

Prostat Boyutları

İlginizi Çekebilir

Prostat Hacmi

Prostat Hacmi

Prostat Hipertrofisi

Prostat Hipertrofisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

Prostat Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Ameliyatı Sonrası

Prostat Ameliyatı Sonrası

Prostat Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Prostat Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Prostat Büyüklüğü

Prostat Büyüklüğü