Prostat Değerleri Kaç Olmalıdır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Prostat Değerleri Kaç Olmalıdır?

Prostat değerleri, erkeklerde var olan üreme sisteminin bir organı ile ilgilidir. Adı geçen sistemin parçası olan organ mesanin alt tarafında, bağırsakların ön kısmında yer almaktadır. Bu organın temel görevi sperm hücrelerini koruyarak kalitelerini arttırmak olan sıvıyı üretmektir.

Üretilen sıvının spermlerin kalitesini arttırdığı gibi sperm hücrelerinin korunmasını sağlamaktır. Bu organın önemli bir görevi daha bulunmaktadır. O da sfinkster adı verilen kasları yöneterek mesane bölümünün ağız kısmını kapamak ve dışarı idrar kaçırılmasını önlemektir. Prostat bir dış salgı bezi olarak görev yapmaktadır. Bu organın içerisinde çinko oranı fazla olan bir sıvı bulunur. Çinko yeterli seviyelerde olmadığı zaman yerine getirilmesi gereken önemli görevlerde aksama olmaktadır. Erkeklerde yaşın ilerlemesi ile prostatta hacimce büyüme görülür. Asıl problem bu organın hacminde oluşan artma değildir, testlerde normal aralıklarda seyretmeyen değerlerdir. Bu değerlerden biri PSA olarak kısaltılan prostat spesifik antijen seviyesi ifadesidir. Organda yer alan epitel hücrelerinin ürettiği seminal sıvısında protein yapılı bir çeşit enzim bulunur. PSA değeri normal olan kişilerde prostat içindeki serum sıvısında çok düşük seviyede bulunur. Ancak kanın içerisinde bulunan normal değerlerin dışına çıkması prostatta hastalık oluşumunu gösterir. PSA olarak isimlendirilen değerin seviyesi normalde 4 ng /ml'nin altında olmalıdır. Eğer ki değer seviyesi belirtilen miktarın daha üst seviyelerinde olursa bu durum hastalık habercisi olarak nitelendirilir. Prostat organında kanser oluşumunun risk seviyesi PSA değerinin normal olup olmamasına bağlıdır. Beckman Couiter değeri sağlık değerlendirilme aşamasında göz önüne alınan bir diğer değerdir.

Sağlıklı bir prostat için beslenme önerileri

Öncelikle alkol tüketilmemesi önerilmektedir. Çünkü klinik ortamında yapılan çalışmalar tüketilen alkolün prostatta bulunan prolaktin adı verilen bir maddenin seviyesinin artmasına neden olmaktadır. Bu maddenin artması emilim seviyesini arttırmakta sonuç olarak DHT seviyesinin fazla oranda artmasına ve prostat büyümesi meydana gelmektedir. Şeker, baharat ve kafein maddelerinin tüketilme oranları düşürülmelidir. Gün içerisinde bolca sıvı alınması başka bir öneridir. Bol sıvı tüketimi böbreklerde ve idrar yollarında iltihaplanma riskini çok fazla azaltmaktadır.

Prostat Değerleri Yorumları

soru

Selim Salim

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Prostat için 28 cc nin anlamı nedir? normali ne olmalıdır

Cevap yaz
cevap

Soner

05 Eylül 2018 Çarşamba

Yetişkin bir erkeğin prostat bezi ağırlığı ortalama 25-30 gram civarında olmalıdır. Yaşa bağlı olarak iletleyen zamanlarda büyüme olabilir. Büyüme genellikle 40’lı yaşlardan sonra yaşanmaktadır. Şöyle ki; 40 - 50 yaşlarında 10

50 - 60 yaşlarında 50

60 - 70 yaşlarında ise 70 oranında büyüme görülmektedir.

cevap

Beykan

31 Ağustos 2018 Cuma

Prostat ta yaşa göre büyüme olur bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir.

soru

Ahmet Kartal

07 Nisan 2024 Pazar

Hastanede yapılan ölçümlerde prostadın büyüklüğü 41 olduğu belirtildi normali ne olmalıdır.

Cevap yaz
cevap

Saye

04 Eylül 2018 Salı

Prostat büyüklüğü 20-35 büyüklüğünde olmalıdır. Prostat erkeklerde üreme sisteminin bir organıdır. Bir çok erkek ilerde prostata hastası olabiliyor. Bazıları da prostat dan dolayı kanser olabilir. Önemli organlarımızdandır. 41 Olan prostat büyüklüğü bence büyük. Büyümesinin sebebi üroloji doktoru söyler size. İlaçlarla büyük olan prostatı küçülte bilir doktorlar. Bu dönemde alkol içmeyiniz.

soru

Karaduman

13 Nisan 2024 Cumartesi

Prostat gland volume 33cc normal mi

Cevap yaz
cevap

Uztan

08 Eylül 2018 Cumartesi

Merhsba öncelikle geçmiş oldun bunu tam olarak bilemeyiz doktorunuza gittiğinizde gerekli tenkitleri testleri sınıflandırmaları yaparak size normal mi yoksa kötü bir durumdamı açıklayacaktır iyi günler diliyorum

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Prostat Kanseri Ameliyatı

Prostat Kanseri Ameliyatı

Prostat Hipertrofisi

Prostat Hipertrofisi

Prostat Bitkisel Tedavi

Prostat Bitkisel Tedavi

Prostat Ne İyi Gelir?

Prostat Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Prostat İltihabına İyi Gelen Bitkiler

Prostat İltihabına İyi Gelen Bitkiler

Prostat Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Büyüklüğü

Prostat Büyüklüğü

Prostat Büyümesi Bitkisel Tedavi

Prostat Büyümesi Bitkisel Tedavi

Prostat Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi